Każda dieta ma swoje wady. Dotyczy to również bardzo popularnej diety proteinowej zwanej dietą Dukana. Nie ulega wątpliwości, że dieta Dukana wzbudza wiele kontrowersji. Może warto poznać jej wady, zanim zdecydujemy się na jej stosowanie.
Pierwsza faza diety nazywana słusznie fazą ataku dla wielu uznawana jest za dietę bardzo restrykcyjną. Jedną z jej największych wad jest niewątpliwie monotonność posiłków w fazie ataku. Zjadamy samo białko, nic więcej. Nic więc dziwnego, że wiele osób stosujących dietę Dukana w pierwszych dniach odczuwa ogólne osłabienie, bóle głowy i nadpobudliwość. Niektórzy odczuwają senność i apatię. Dieta Dukana nie jest przeznaczona dla ludzi aktywnych, bowiem w pierwszej fazie nie powinniśmy uprawiać żadnego sportu. Nasz organizm i tak jest osłabiony. Ten fakt powoduje, że wiele osób lubiących ruch na świeżym powietrzu, rezygnuje ze stosowania tej diety, bo nie chce rezygnować ze sportu.
Bardzo istotną wadą są zaparcia, które pojawiają się zwykle w piątym dniu jej stosowania. Ma to niewątpliwie związek ze spożywaniem nadmiernej ilości białka a braku błonnika i nabiału, które poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają trawienie.
Hiperwitaminoza, do której często dochodzi wskutek spożywania dużej ilości białek, jest kolejną wadą diety proteinowej. Hiperwitaminoza polega na wystąpieniu w organizmie nadmiaru rozpuszczalnych w tłuszczach witamin, które są magazynowane w wątrobie, co z kolei zwiększa ryzyko jej uszkodzenia.
Wiele osób decyduje się na stosowanie diety Dukana, choć tak naprawdę niewiele o niej wiedzą.
Warto poznać wszystkie wady i zalety diety Dukana i poradzić się w kwestii jej stosowania lekarza lub dietetyka.
Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy, warto pamiętać o tym, że dieta Dukana nie wymaga zbyt dużych wyrzeczeń i nie powoduje nieustającego poczucia głodu, co jest dla wielu odchudzających się wielkim plusem.